Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega VAT
Zbyta zorganizowana część przedsiębiorstwa wciąż będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych, jeśli prowadzenie restauracji będzie ostatecznie kontynuowane. Nie zmienia tego okoliczność, że pomiędzy zbywcą i finalnym nabywcą wystąpi jeszcze jeden podmiot, który tego samego dnia sprzedał ZCP finalnemu nabywcy.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 13 lutego 2020 r. (I SA/Rz 919/19).
Spółka prowadziła działalność z zakresu usług gastronomicznych i postanowiła sprzedać prowadzoną przez siebie restaurację. Zespół składników majątkowych został sprzedany podmiotowi niepowiązanemu - podatnikowi VAT czynnemu. Na nabywcę przeszły m.in. wszystkie ruchomości, zakład pracy, umowy: z usługodawcami, franczyzowe, leasingu, licencji, wierzytelności i zobowiązania pieniężne oraz niepieniężne przypisane do tej restauracji. Z informacji pozyskanych przez spółkę wynika, że nabywca w tym samym dniu odsprzedał restaurację innemu podmiotowi (niepowiązanemu ze spółką) – również podatnikowi VAT czynnemu. Ostateczny kupujący prowadzi tam taką samą działalność jak spółka na tym majątku, tj. restaurację szybkiej obsługi z wykorzystaniem wszystkich składników majątku.
W związku z zaistniałą sytuacją, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym zasadności uznania sprzedaży restauracji za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) według przepisów o VAT. Zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta